„Rozmyślania” Marka Aureliusza to jedna z najważniejszych stoickich lektur, która przetrwała do naszych czasów. Z jej recenzją zapoznasz się tutaj.
Chcemy zachęcić Cię, abyś w ramach wyzwania Formy Minimalnej, sięgnęła (sięgnął) po tę książkę i oddając się stoickiej praktyce regularnego czytania zapoznał(a) się z nią od deski do deski.
Przekłady „Rozmyślań”
W języku polskim dostępne są trzy przekłady „Rozmyślań”. Pierwszy został opracowany ponad sto lat temu, bo w 1913 r. pod redakcją Lepolda Staffa. Drugie tłumaczenie, uznawane za kanoniczne, sporządził w 1937 r. Marian Reiter. Kolejne, autorstwa Krzysztofa Łapińskiego, ukazało się dopiero w 2011 r. W maju bieżącego roku nakładem Wydawnictwa Czarnego premierę miało drugie wydanie dzieła Marka Aureliusza, właśnie w tym ostatnim tłumaczeniu.
Nie ma znaczenia, który przekład będziesz czytać w ramach wyzwania. Przeszkodą nie powinien być też brak fizycznego egzemplarza książki, ponieważ „Rozmyślania” dostępne są w ramach projektu Wolne Lektury. Znajdziesz je tutaj.
Wyzwanie: regularna lektura
„Rozmyślania” składają się z dwunastu ksiąg. Stąd też wyzwanie zaplanowane jest na dwanaście dni: po jednej księdze na dzień. W zależności od długości księgi lektura zajmie Ci pomiędzy 5 a 20 minut. Nawet bardzo zabiegane osoby znajdą tyle czasu, prawda? 🙂
„Rozmyślania” nie są długie, możliwe jest przeczytanie ich w trakcie jednego posiedzenia. Nie zachęcamy jednak do tego rozwiązania. Stopniowa lektura da Ci przestrzeń do namysłu nad słowami Marka Aureliusza. Z kolei sięganie po nie codziennie pomoże w budowaniu nawyku regularnego czytania, który jest jednym z elementów praktyki stoickiej. Jeśli będzie Cię kusić, by od razu przeczytać więcej niż jedną księgę, przypomnij sobie o zasadzie dobrowolnego wyrzeczenia, która mówi o tym, by odmawiać sobie przyjemności w ramach treningu siły charakteru.
Gotowa? Gotowy?
Wyzwanie Formy Minimalnej: „Rozmyślania” w 12 dni | |
Dla kogo? | Dla każdego! |
Czas trwania | 12 dni (ok. 5-20 min. dziennie) |
Zadania | Jedna księga z „Rozmyślań” każdego dnia przez 12 dni. |
Dodatkowo zachęcamy Cię do tego, byś przy okazji lektury wynotowywał(a) fragmenty, które wydają Ci się ważne, inspirujące, warte zapamiętania. Pomoże Ci w tym przygotowany przez nas planer. Pobierz go stąd.
Podejmując wyzwanie, daj nam o tym znać na Instagramie używając hasztag #formaminimalna_wyzwanie
Powodzenia! 🙂
Brak komentarzy