„W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem” autorstwa Kelly’ego G. Wilsona i Troy’a DuFrene to nietypowy poradnik, który może zarówno oczarować, jak i zniechęcić czytelnika szukającego wskazówek do radzenia sobie z lękiem. Dlaczego? Na to pytanie odpowiadamy w recenzji.
Kim są autorzy?
„W sieci natrętnych myśli” to druga recenzowana na Formie Minimalnej propozycja duetu Kelly G. Wilson i Troy DuFrene. Zajrzyj tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o autorach.
Co znajdziesz w książce?
Książka podzielona jest na dziewięć rozdziałów. Sześć z nich poświęconych jest kluczowym zagadnieniom z obszaru terapii akceptacji i zaangażowania (ang. acceptance and commitment therapy, ACT). Wilson i DuFrene piszą w nich o kontakcie z chwilą obecną, defuzji poznawczej – czyli dystansowaniu się od swoich myśli w przeciwieństwie do „spajania się” z nimi, akceptacji zarówno radości jak i goryczy życia, wartościach, zaangażowanym działaniu oraz umiejętności postrzegania siebie jako „dynamicznej, ewoluującej scenerii”. Wszystko to w odniesieniu do wiodącego tematu książki, czyli doświadczanego i utrudniającego funkcjonowanie lęku i niepokoju.
Na końcu „W sieci natrętnych myśli” znajdziemy dodatkowo przydatny aneks z zalecaną literaturą. To cenne, szczególnie dla czytelników zainteresowanych poszerzeniem wiedzy w zakresie ACT.
„W sieci natrętnych myśli” – warto/nie warto?
„W sieci natrętnych myśli” to książka, która spełnia funkcję zarówno poradnika opartego na terapii akceptacji i zaangażowania, jak i przewodnika po tym nurcie psychoterapeutycznym. Dla czytelników zaznajomionych z ACT lektura „W sieci…” będzie więc pewnego rodzaju podsumowaniem jego najważniejszych założeń. Z kolei dla osób dopiero odkrywających ten sposób patrzenia na siebie i świat, propozycja Wilsona i DuFrene może być źródłem ważnych, acz nieoczywistych wniosków.
Jeśli chodzi o tytułowy temat lektury, czyli radzenie sobie z natrętnymi myślami, lękiem i niepokojem, autorzy uciekli się do strategii, którą porównałabym do snucia opowieści o tym, jak wygląda życie w górskiej wiosce (teoria) podczas wędrówki na szczyt (praktyka). Wilson i DuFrene opowiadając o kluczowych teoretycznych założeniach ACT wnoszą praktyczne wskazówki i wnioski dotyczące oswajania lęku. Przekonują, że warto uznać go za część ludzkiego funkcjonowania, która nie musi wcale stać na przeszkodzie do prowadzenia życia zgodnego z wartościami.
Narracja „W sieci…” prowadzona jest w przyjazny dla czytelnika, bezpośredni i nie nazbyt przeintelektualizowany sposób. Przeplatają ją fragmenty poezji i obrazowe przykłady życiowych sytuacji. Nie brakuje też ćwiczeń, do których instrukcja nierzadko podana jest w nieco żartobliwym tonie. Przeżywany na co dzień z różną intensywnością i pełniący różne funkcje niepokój i lęk są tu przedstawione nie jako objawy patologii, których należy się pozbyć lub za wszelką cenę uniknąć, ale bardziej jako przedmiot ciekawości, wiedzy o sobie i o tym, co dla nas ważne. Autorzy przekierowują tym samym uwagę czytelnika z pracy nad redukcją lęku na pracę nad budowaniem większej elastyczności psychologicznej i wartościowego życia w oderwaniu od sztywnych myślowych schematów. Takie ujęcie problemu, choć w pełni odpowiada założeniom ACT, może wydawać się nietypowe. Szczególnie osobom, które już wcześniej sięgały po poradniki samopomocowe pisane w nurcie poznawczym (jak np. „Umysł ponad nastrojem” autorstwa Dennis Greenberger i Christine A. Padesky).
Przed lekturą…
„W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem” to książka godna polecenia. Szczególnie tym, którzy szukają pełnego akceptacji spojrzenia na własne emocje i myśli. Dobrze jednak przed przystąpieniem do lektury przyjąć, że będzie to wędrówka szlakiem, który miejscami może zaskoczyć, wprawić w zdumienie, a nawet zniechęcić poziomem trudności. Na szczycie czeka nas jednak większe zrozumienie dla przeżywanych na co dzień emocji.
Informacje o książce (wersja e-book)
Tytuł: W sieci natrętnych myśli. Jak uwolnić się od bezustannej walki z lękiem i niepokojem Tytuł oryginału: Things might go terribly, horribly wrong. A guide to life liberated from anxiety Autor: Kelly G. Wilson i Troy DuFrene Przekład: Agnieszka Cioch Liczba stron: 207 ISBN: 978-83-7489-740-2 Wydawca: GWP Rok: 2018 |
Brak komentarzy