Po książkę „Ponad lękiem. Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się” Stefana G. Hofmanna sięgnęłam w poszukiwaniu przystępnego poradnika na temat radzenia sobie z lękiem. Czy książka niemieckiego psychologa zostanie ze mną na dłużej?
Kim jest autor?
Stefan Hofmann to psycholog kliniczny ze stopniem profesora związany z uniwersytetem w Bostonie i w Marburgu. Jest autorem ponad dwudziestu książek, w tym Terapii poznawczo-behawioralnej opartej na procesach, napisanej wraz z Stevenem C. Hayes’em i ocenianej przez specjalistów jako pozycja obowiązkowa na półce każdego terapeuty poznawczo-behawioralnego. Główne obszary pracy badawczej autora „Ponad lękiem” to przede wszystkim psychologia kliniczna (zwłaszcza zaburzenia lękowe), neuronauka oraz terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym i jemu pokrewnych. Warto posłuchać, w jaki sposób Stefan Hofmann prezentuje temat regulacji emocji – wykład, jakiego udzielił dla słuchaczy Uniwersytetu SWPS znajdziesz tutaj.
Co znajdziesz w książce?
Książka „Ponad lękiem” jest podzielona na siedem modułów. W każdym z nich znajduje się omówienie konkretnych strategii radzenia sobie z lękiem oraz ilustrujące je przykłady. Ponadto, wszystkie części wzbogacone są o karty ćwiczeń do poszczególnych strategii oraz zadania do samodzielnego wykonania. Ważnym elementem każdego modułu są również zwięzłe podsumowania. Całość podana jest w formie poradnika samopomocowego, który może być wykorzystywany również jako dodatkowe wsparcie w ramach terapii prowadzonej przez specjalistę
„Ponad lękiem. Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się” – warto/nie warto?
Stefan G. Hofmann w „Ponad lękiem” proponuje podróż, w trakcie której mamy okazję poznać i oswoić temat lęku od strony teoretycznej i praktycznej. Najmocniejszą stroną książki jest jej struktura. Siedem modułów poświęconych różnym aspektom lęku przypomina dobrze zaplanowaną terapię poznawczo-behawioralną w pigułce. Autor w prosty sposób wyjaśnia, czym jest lęk i z jakich składa się komponentów. Obrazowe przykłady trafnie ilustrują zarówno problemy wynikające z lęku i niewspółmiernego do okoliczności stresu, jak i sposoby radzenia sobie z nimi.
„Ponad lękiem” to książka skierowana do osób, które na co dzień doświadczają nadmiernego zamartwiania się, częstego niepokoju i napięcia fizycznego, przejawiają skłonność do tworzenia czarnych scenariuszy, mają trudności ze snem, koncentracją oraz są rozdrażnione bez wyraźnego powodu oraz odwlekają ważne zadania. Stefan G. Hofmann wychodzi z założenia, że wszystko to może mieć źródło w nadmiernym lęku oraz w rzeczywisty sposób wpływać negatywnie na codzienne funkcjonowanie. Przekonuje jednak, że: „Uznanie własnego lęku stanowi pierwszy krok ku temu, aby nauczyć się radzić sobie z nim”[1]. I dzieli się z czytelnikiem porcją rzetelnej wiedzy w formie przystępnego, dobrze ustrukturowanego poradnika.
Co ważne, niczego przy tym nie obiecuje. Przeciwnie – uczciwie podkreśla, że świadoma praca nad nadmiernym zamartwianiem się i napięciem wymaga sporego wysiłku i regularności. Ci, którzy się jej podejmą, z dużym prawdopodobieństwem będą mogli cieszyć się jej rezultatami i żyć w poczuciu większego panowania nad swoimi myślami, ciałem i zachowaniami. Dlatego z przekonaniem polecam tę książkę wszystkim, którzy są zmotywowani pomóc sobie przy użyciu sprawdzonych i dających długotrwałe efekty metod. Na mojej półce książka Hofmanna na pewno zostanie na dłużej.
PS Jeśli ciekawi Cię temat lepszego radzenia sobie z emocjami zajrzyj tutaj.
Informacje o książce (wersja e-book)
Tytuł: Ponad lękiem. Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się Tytuł oryginału: The Anxiety Skills Workbook: Simple CBT and Mindfulness Strategies for Overcoming Anxiety, Fear, and Worry Autor: S. G. Hofmann Przekład: Sylwia Pikiel Liczba stron: 200 ISBN: 978-83-7489-877-5 Wydawca: GWP Rok: 2021 |
[1]Hofmann, S. G. (2021). Ponad lękiem. Strategie terapii poznawczo-behawioralnej i uważności pozwalające przezwyciężyć lęk, strach i zamartwianie się. Gdańsk: GWP.
Brak komentarzy