Przedstawiłyśmy już stoików antycznych (przeczytasz o nich tutaj) oraz współczesnych stoików z USA (o nich i o stoicyzmie współczesnym przeczytasz tutaj). Kontynuujemy cykl „Kto jest kim” i zapraszamy do zapoznania się z wybranymi sylwetkami stoików, tym razem pochodzenia europejskiego.
Stoicyzm, a przede wszystkim stoicyzm współczesny, zdobywa coraz większą popularność w USA. Jednak i w Europie ten nurt filozoficzny jest odkrywany na nowo przez coraz szersze grono osób zainteresowanych samorozwojem, wewnętrznym spokojem i życiem opartym na wartościach. A to przecież nie jedyne zalety, jakie wiążą się z praktyką stoicką. Choć to już temat na inny artykuł 🙂 Zatem, kto jest kim jeśli chodzi o europejski stoicyzm współczesny?
Donald Robertson
- pochodzi ze Szkocji, od 2013 r. mieszka w Kanadzie;
- jest trenerem i psychoterapeutą poznawczo-behawioralnym;
- jest jednym z założycieli międzynarodowego zespołu Modern Stoicism, organizującego Stoic Week, którego celem jest zachęcanie do „przeżycia tygodnia jako stoik” oraz Stoiconu – konferencji poświęconej stoicyzmowi, odbywającej się od 2013 r. Relację z tegorocznej konferencji przeczytasz tutaj);
- jest autorem sześciu książek (m.in. „The Philosophy of Cognitive-Behavioural Therapy (CBT): Stoic Philosophy as Rational and Cognitive Psychotherapy” oraz wydanej w ubiegłym roku „How to Think Like a Roman Emperor”).
Zdjęcie pochodzi ze strony Donalda Robertsona (źródło).
Massimo Pigliucci
- urodził się w 1964 r. w Liberii, wychował w Rzymie, obecnie mieszka w USA;
- jest profesorem filozofii w City College of New York;
- jest nie tylko współczesnym stoikiem, ale też sceptykiem i krytykiem pseudonauki;
- należy do zespołu Modern Stoicism;
- jego zdaniem stoicyzm stanowi dla ludzi Zachodu atrakcyjną alternatywę dla buddyzmu ze względu na to, że wywodzi się z tego samego kręgu kulturowego, a przez to operuje znanymi im pojęciami i koncepcjami;
- jest autorem licznych książek, z czego dotychczas w języku polskim ukazała się „Bujda na resorach. Jak odróżnić naukę od bredni” (wyd. Naukowe PWN);
- w ubiegłym roku wydany został jego „A Handbook for New Stoics: How to Thrive in a World Out of Your Control – 52Week-by-Week Lessons” (we współautorstwie z Gregorym Lopezem);
- prowadzi podcast Stoic Meditations, znajdziesz go tutaj.
Zdjęcie pochodzi z Wikipedii (źródło).
John Sellars
- badacz związany z Royal Holloway University of London;
- obecnie stoi na czele zespołu Modern Stoicism;
- jest autorem pięciu książek z zakresu stoicyzmu: „The Art of Living: The Stoics on the Nature and Function of Philosophy” ,„Stoicism”, „Hellenistic Philosophy”, „ Lessons in Stoicism”, „Marcus Aurelius”;
- jego popularnonaukowe artykuły znajdziesz tutaj.
Zdjęcie pochodzi ze strony Johna Sellarsa (źródło).
Dotychczas nie doczekaliśmy się przekładów książek o stoicyzmie żadnego z wymienionych powyżej autorów. W języku polskim są jednak dostępne pozycje francuskiego historyka filozofii – Pierre Hadota. Przedstawia on filozofię starożytną – w tym stoicyzm – jako „ćwiczenia duchowe”, które „obliczone są na zmianę i przekształcenie tego, kto je uprawiał”[1]. Innymi słowy, filozofia jest – jego zdaniem- sztuką życia, realizowaną w codzienności, a nie jedynie nauką wykładaną na uniwersytetach.
Pierre Hadot
- urodził się w 1922 r. w Paryżu; zmarł w 2010 r. w Orsay;
- specjalizował się w filozofii starożytnej Grecji;
- w polskim przekładzie ukazały się jego następujące książki: „Czym jest filozofia starożytna?” (2000; wyd. Fundacja Aletheia), „Filozofia jako ćwiczenie duchowe” (2003; wyd. Fundacja Aletheia), „Plotyn albo prostota spojrzenia” (2004; wyd. Antyk Marek Derewiecki), „Twierdza wewnętrzna. Wprowadzenie do „Rozmyślań” Marka Aureliusza” (2004; wyd. Antyk Marek Derewiecki), „Ćwiczenia duchowe i filozofia starożytna” (2019; wyd. Fundacja Aletheia).
Zdjęcie pochodzi ze portalu Lubimy Czytać (źródło).
A jak się ma stoicyzm współczesny w Polsce?
Stoicyzm współczesny staje się coraz bardziej popularny także w Polsce. Wśród rodzimych stoków nie sposób nie wymienić dr Piotra Stankiewicza i dr Tomasza Mazura. Choć to nie jedyne osoby, które obrały sobie za cel przybliżanie myśli Filozofów Portyku. Zatem, kto jeszcze? 🙂
Piotr Stankiewicz
- urodzony w 1983 r.;
- jest doktorem filozofii, magistrem astronomii, pisarzem i poetą;
- prowadzi blog „Myślnik Stankiewicza”, stoicką stronę na Facebooku oraz rubrykę Głos Stoikaw „Przekroju”;
- związany z międzynarodowym zespołem Modern Stoicism;
- dotychczas opublikował siedem książek, z czego cztery dotyczą stoicyzmu: „Sztuka życia według stoików” (2014; wyd. W.A.B; jej recenzję znajdziesz tutaj); „Does Happiness Write Blank Pages? On Stoicism and Artistic Creativity” (2018; wyd. Vernon Press); „Manual of Reformed Stoicism” (2020; wyd. Vernom Press); „Dziennik reformowanego stoika” (2020; wyd. W.A.B.).
Zdjęcie pochodzi z facebookowej strony „Sztuka życia według stoików” (źródło).
Tomasz Mazur
- urodził się w 1972 r;
- określa się jako współczesny praktykujący stoik;
- jest doktorem filozofii oraz pisarzem;
- w 2007 roku założył Centrum Praktyki Stoickiej;
- prowadzi podcast „Ze stoickim spokojem”;
- dotychczas ukazało się sześć jego książek: „Zbawienie przez filozofię. Interpretacja twórczości Henryka Elzenberga” (2004; wyd. Wydział Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego); „Kapryśni bogowie Sokratesa” (2009; wyd. Antyk Marek Derewiecki); „Fiasko. Podręcznik nieudanej egzystencji” (2012; wyd. Carta Blanca); „O stawaniu się stoikiem. Czy jesteście gotowi na sukces? (2014; wyd. Naukowe PWN; jej recenzję znajdziesz tutaj); „Dawno zapowiedziana nieobecność” (2018; wyd. Prószyński i S-ka); „Zakazana historia filozofów. Niestoicka powieść stoika” (2019; wyd. Znak; tutaj przeczytasz jej recenzję).
Zdjęcie pochodzi z facebookowej strony „Stoic Way” (źródło).
Marcin Fabjański
- urodzony w 1970 r.;
- doktor filozofii, dziennikarz i pisarz;
- w swoich książkach czerpie m.in. z buddyzmu, stoicyzmu i myśli Artura Schopenhauera;
- prowadzi Szkołę Filozofii Życia we Włoszech;
- dotychczas wydanych zostało jego siedem książek, m.in. „Stoicyzm uliczny. Jak oswajać trudne sytuacje (2010; wyd. Czarna Owca); „Zaufaj życiu. Nie zakochuj się w przelatującym wróblu” (2014; wyd. Naukowe PWN); „Uwolnij się! Dobre życie według siedmiu filozofów-terapeutów” (2020; wyd. Znak Literanova).
Zdjęcie pochodzi z wywiadu z Marcinem Fabjańskim (źródło).
Jeśli lubicie podcasty, możecie posłuchać także Andrzeja Bernardyna i jego audycji „Od laika do stoika” (klik). Z kolei „10 pytań do…” z jego udziałem znajdziecie tutaj.
A może kogoś pominęłyśmy? Daj nam znać w komentarzu lub wyślij do nas wiadomość (kliknij tutaj) 😊
[1]Hadot, P. (2018). Czym jest filozofia starożytna? (s. 35). Warszawa: Wydawnictwo Aletheia.
Brak komentarzy